Historie Rejzíkova

Historický snímek z roku 1952 a současná podoba místa.


Počátek rekreačního střediska Rejzíkov se datuje do první poloviny 60. let. Tehdy se zde začali sjíždět první rekreanti, kteří se rekreovali u nově dostavěné údolní nádrže Orlík.

Na přelomu 60. a 70. let zde generální ředitelství pletařského průmyslu se sídlem v Písku vybudovalo malé rekreační středisko. Šest chat a malý přilehlý pozemek sloužil zaměstnancům do poloviny 90. let.

V roce 1998 bylo zažádáno o územní rozhodnutí, na základě kterého byl povolen další stavební rozvoj střediska. Ještě v tomto roce byl postaven bazén a započala výstavba nového domku u bazénu. Nyní chata číslo 8.

Středisko se začalo rozvíjet a získalo si řadu příznivců z řad rekreantů a rybářů, kteří do Rejzíkova začali pravidelně jezdit jak s přáteli, tak s rodinami.

V roce 2005 byli postaveny další tři chaty, které rozšířily počet chat na současný počet 11.

Rekreační středisko Rejzíkov je díky své poloze vhodné ke klidné rekreaci u vody (nádrže Orlík) a v blízkosti lesa. Proto není naším záměrem vybudovat podstatně více chat.

Preferujeme zachování statutu střediska, jako vhodného pro strávení klidné dovolené uprostřed přírody, která je útočištěm rybářů a rodin s dětmi.


Ryzíkov, Rejsíkov, Rysíkov, Rizikow, nebo Rejzíkov?

Místo na břehu Vltavy nedaleko Údraže mělo v historii řadu názvů. V prvním desetiletí 20. století se zcela určitě používal pro místní mlýn a elektrárnu název Ryzíkov. Ostatně to dokládá výuční list vydaný místním mlynářem Janem Lisnerem otci Bohuslava Kludy.

V roce 1917 zřídil Antonín Čapek, nový majitel mlýna na Vltavě v Ryzíkově na Vltavotýnsku, novou hydroelektrárnu, která významně navýšila produkci elektrické energie. Na podnět Ferdinanda Maška, starosty města Vodňan, bylo vybudováno vedení z Ryzíkova do Vodňan, které vykupovaly odtud stejnosměrný proud. Ten byl ve vodňanské elektrárně měněn na střídavý. Město Vodňany elektrárnu na Vltavě odkoupilo v červenci 1926. Bezesporu se jednalo o jednu z nejvýznamnějších investic města Vodňany v době první republiky.

Název Rejzíkov se začal užívat v 60. letech pro rekreační středisko generálního ředitelství pletařského průmyslu se sídlem v Písku.

Název Rejzíkov je tedy spojen s tradicí rekreace a dovolené u Vltavy.
V této tradici nadále pokračujeme a snažíme se co nejvíce dostát jménu Rejzíkov.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.